Fællesskab og Fremtid
Søndag den 12. april inviterer vi til en inspirerende eftermiddag i smukke omgivelser i Økologiens Have, hvor fællesskab, relationer og fremtidens bofællesskab er i centrum.
Kl. 13 begynder vi med en tour af havens daglige leder Sanne Rubinke i Økologiens Have, hvor I inviteres til at udforske havens historie og atmosfære, efterfulgt af en stemningsfuld vandring gennem området, hvor I får et indblik i visionerne for det kommende bofællesskab. Her fortæller vi om stedet, tankerne bag fællesskabet og hvordan rammerne for et nyt naboskab kan vokse frem.
Kl. 14 byder vi på et inspirerende foredrag om fællesskab, relationer og bofællesskaber med Frederik Svinth, forfatter, iværksætter og medstifter af SNAK. Med afsæt i sit arbejde med samtaler, relationer og meningsfulde møder mellem mennesker deler Frederik sine perspektiver på, hvorfor fællesskaber i alle livets facetter er så vigtige - og hvordan de former os som mennesker.
Efter foredraget faciliterer vi dialog i mindre grupper med SNAK-kort, hvor der er plads til refleksion, nysgerrighed og spørgsmål. Samtalen tager afsæt i visionerne for det kommende bofællesskab og henvender sig både til nysgerrige og til dem, der overvejer at købe en bolig i fællesskabet.
Hvis I er nysgerrige på bofællesskabet, er dette en oplagt mulighed for både at opleve stedet, møde andre interesserede og blive klogere på visionerne bag.
Vi glæder os til at se jer til en eftermiddag for hele familien, hvor både store og små kan være med.
Begivenhedsoversigt
| Startdato | 12-04-2026 13:00 |
| Slutdato | 12-04-2026 15:30 |
| Kapacitet | Ubegrænset |
| Pris | Gratis |
| Det foregår | Økologiens Have |
| Kategorier | Foredrag |